Qualcomm yeni işlemcisini sessizce tanıttı!

Qualcomm, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız ve herhangi bir büyük lansman yapmadan yeni işlemcisi Snapdragon 6s Gen 3’ü tanıttı. Qualcomm’un mevcut adlandırma şeması bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Lakin, genellikle “s” harfi serideki bir düşük model anlamına geliyor. Bu, Snapdragon 6s Gen 3’ün daha yüksek özelliklere sahip olan Snapdragon 6 Gen 3’ün bir alt versiyonu olduğu anlamına geliyor.

Qualcomm, Snapdragon 6s Gen 3’ü tanıttı

Snapdragon 6s Gen 3, 4G (SM-6370) ve 5G (SM-6375 AC) olmak üzere iki varyant olarak piyasaya sürülüyor. 64 bit mimariye ve 6nm’lik üretim sürecine dayanan bu işlemci 2.3 GHz’e tepe frekansına ulaşabiliyor. GPU kısmında ise Adreno 619’u kullanacak olan işlemci, LPDDR4X RAM ve UFS 2.2 depolama sistemini destekliyor. Qualcomm Sensing Hub sertifikasına sahip olan işlemci yapay zeka açısından iyi bir performans sunabiliyor.

Kamera tarafında ise işlemci, 1080p 60 fps’e kadar video kaydetmesi destekliyor. 2022’de çıkan halefi olan Snapdragon 6 Gen 1, 4k 30FPS’ye kadar video kaydedebiliyor. Ayrıca halefi GPU yönünde Adreno 710 GPU’ya, LPDDR5 RAM’e, UFS 3.1 depolama alanına sahip.Snapdragon 6s Gen 3, 108 MP’e kadar kameraları destekliyor ve 720p’de 120 fps video kayıt imkanını sunuyor.

Ekran tarafında 120 Hz destek verebiliyor. Eleştirmenlere göre birçok FPS oyununda sorun olmadan kullanıcıların oyun oynayabilmesini sağlayabilecek bir işlemci olarak karşımıza çıkıyor. İşlemciye entegre olan X51 5G çip ile 2.5 Gbps’ye kadar indirme hızına ulaşılabiliyor. Ayrıca bu çip Wi-Fi 5 802.11 a/aac ağlarınıda destekliyor. Bluetooth 5.2 versiyonu ile piyasaya çıkıyor.

Bazı sızıntılara göre yeni Snapdragon 6s Gen 3, ilk olarak ülkemizde satılmayan Motorola G85 modelinde karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Ancak, henüz akıllı telefon üreticilerinden bu işlemciyi kullanacakları hakkında resmi bir açıklama veya başka sızıntılar gelmedi. Bu nedenle, Snapdragon 6s Gen 3’ün hangi cihazlarda kullanılacağı konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor.

Peki siz Qualcomm’un yeni işlemcisi konusunda neler düşünüyorsunuz? Lütfen düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir